NEW YORK – Major League Soccer Monday announced the match schedule and broadcast details for Round One of the MLS Cup Playoffs.

After the postseason kicks off with two Eastern Conference Play-In Round games on Nov. 20, Round One will feature eight single elimination matches from Nov. 21-24 on the road to crowning the 2020 MLS Cup champions Dec. 12 (8 p.m. ET, FOX, UniMás/TUDN, TSN, and TVA Sports).

The Play-In Round on Nov. 20 will pit veteran head coach Bruce Arena’s New England Revolution (No. 8 seed) against first-year MLS manager Thierry Henry’s Montreal Impact (No. 9 seed) at Gillette Stadium (6:30 p.m. ET, FS1/FOX Deportes, TSN, TVA Sports). Then a head-to-head matchup between first-year clubs Nashville SC (No. 7 seed) and Inter Miami CF (No. 10 seed) at Nissan Stadium (9 p.m. ET, ESPN2/ESPN Deportes, TSN, TVA Sports) will guarantee that an expansion team progresses to the next round for the first time since 1998.

The winners of the two Play-In Round matches will advance to Round One.

Round One gets underway on Nov. 21 with an Eastern Conference doubleheader, featuring Orlando City SC (No. 4 seed) in their first-ever postseason appearance. Orlando City will face expansion-year counterparts New York City FC (No. 5 seed) at Exploria Stadium (12 p.m. ET, UniMás/TUDN, TSN, and TVA Sports). Next up, Columbus Crew SC (No. 3 seed) will host the New York Red Bulls (No. 6 seed) at MAPFRE Stadium (3 p.m. ET, UniMás/TUDN, TSN, TVA Sports). Both matches will be available in English language, streaming live on MLSsoccer.com and the MLS App in addition to local market English-language broadcasts, which will be announced in select markets.

FOX Sports showcases the first of three Western Conference Round One games slated for Nov. 22, when Sporting Kansas City (No. 1 seed) face the San Jose Earthquakes (No. 8 seed) at Children’s Mercy Park (4 p.m. ET, FS1/FOX Deportes, TSN, TVA Sports). Western Conference coverage continues with an ESPN doubleheader featuring Minnesota United FC (No. 4 seed) vs. the Colorado Rapids (No. 5 seed) at Allianz Field (7:30 p.m. ET, ESPN/ESPN Deportes, TSN, TVA Sports) before the Portland Timbers (No. 3 seed) take on FC Dallas (No. 6 seed) at Providence Park (10 pm. ET, ESPN/ESPN Deportes, TSN, TVA Sports).

On Nov. 24, Toronto FC (No. 2 seed) host the higher-seeded Play-In Round winner at Rentschler Field (6 p.m. ET, FS1/FOX Deportes, TSN, TVA Sports), and the Philadelphia Union (No. 1 overall seed) will host lower-seeded winner from the Play-In Round at Subaru Park (8 p.m. ET, ESPN, ESPN Deportes, TSN, TVA Sports).

Round One concludes on Nov. 24, when the reigning MLS Cup champions Seattle Sounders FC (No. 2 seed) face the Los Angeles Football Club (No. 7 seed) at CenturyLink Field (10:30 p.m. ET, ESPN/ESPN Deportes, TSN, TVA Sports).

 

MLS Cup Playoffs Schedule 
Subject to change All times Eastern.

Eastern Conference Play-In Round (2 games) 
(The lower-seeded advancing team will face the Eastern Conference No. 1 seed in Round 1, while the higher-seeded advancing team will face the Eastern Conference No. 2 seed.)

Friday, Nov. 20 (two games)
6:30 p.m.         No. 8 New England Revolution vs. No. 9 Montreal Impact
(FS1/FOX Deportes, TSN, TVA Sports)

9 p.m.              No. 7 Nashville SC vs. No. 10 Inter Miami CF
(ESPN2/ESPN Deportes, TSN, TVA Sports)

Eastern and Western Conference Round One (8 games) 
(Western Conference No. 1 vs. No. 8 seed, No. 2 vs No. 7 seed, No. 3 vs. No. 6 seed, Nov. 4 vs No. 5 seed. Eastern Conference No. 1 vs lower advancing Play-In Round seed, No. 2 vs. higher advancing Play-In Round seed, No. 3 vs. No. 6 seed, Nov. 4 vs No. 5 seed) 

Round One (8 games)

Saturday, Nov. 21
(two games)
12 p.m.            No. 4 Orlando City SC vs. No. 5 New York City FC
(UniMás/TUDN, TSN, TVA Sports, MLSsoccer.com, MLS App)

3 p.m.              No. 3 Columbus Crew SC vs. No. 6 New York Red Bulls
(UniMás/TUDN, TSN, TVA Sports, MLSsoccer.com, MLS App)

Sunday, Nov. 22
(three games)
4 p.m.              No.1 Sporting Kansas City vs. No. 8 San Jose Earthquakes
(FS1/FOX Deportes, TSN, TVA Sports)

7:30 p.m.         No. 4 Minnesota United FC vs. No. 5 Colorado Rapids
(ESPN/ESPN Deportes, TSN, TVA Sports)

10 p.m.            No. 3 Portland Timbers vs. No. 6 FC Dallas
(ESPN/ESPN Deportes, TSN, TVA Sports)

Tuesday, Nov. 24
(three games)
6 p.m.              No. 2 Toronto FC vs. higher advancing seed from the Play-In Round
(FS1/FOX Deportes, TSN, TVA Sports)   
                               
8 p.m.              No. 1 Philadelphia Union vs. lower advancing seed of the Play-In Round
(ESPN/ESPN Deportes, TSN, TVA Sports)

10:30 p.m.       No. 2 Seattle Sounders FC vs. No. 7 Los Angeles Football Club
(ESPN/ESPN Deportes, TSN, TVA Sports)

Eastern and Western Conference Semifinal (4 games)
(Single-elimination game, winners advance to Conference Final)

Sunday, Nov. 29
(two games)
3 p.m.              Eastern Conference Semifinal           (ABC/ESPN Deportes, TSN, TVA Sports)
8 p.m.              Eastern Conference Semifinal           (ESPN/ESPN Deportes, TSN, TVA Sports)

Tuesday, Dec. 1
(one game)
9 or 10 p.m.    Western Conference Semifinal          (FS1/FOX Deportes, TSN, TVA Sports)

Wednesday, Dec. 2
(one game)
9 or 10 p.m.   Western Conference Semifinal            (FS1/FOX Deportes, TSN, TVA Sports)

Eastern and Western Conference Final (2 games)
(One single-elimination game, winners advance to MLS Cup)

Sunday, Dec. 6
(two games)
3 p.m.              ABC/ESPN Deportes, TSN, TVA Sports
6:30 p.m.         FS1/FOX Deportes, TSN, TVA Sports

2020 MLS Cup (1 game)
(Eastern Conference Champion vs. Western Conference Champion One single-elimination game that will crown the 2020 MLS Cup Champion.)

Saturday, Dec. 12
8 p.m.              FOX, UniMás//TUDN, TSN, TVA Sports