Only one scenario has the area’s lower division teams hosting a game in the second round of the Lamar Hunt U.S. Open Cup, as U.S. Soccer Wednesday announced possible second-round match-ups.

Here are the possibilities for games concerning the Cosmos, FC Motown and the Red Bulls Under-23 team that will be played on May 14-15:

* If the Cosmos win their first-round match against Black Rock FC (USL League 2) May 7, they will play the second round away. That would be against Hartford Athletic (USL Championship) at Al-Marzook Field at the University of Hartford in Hartford, Conn.

* If FC Motown, which along with the Cosmos compete in the National Premier Soccer League, bests the Red Bulls U-23s, it will host Memphis 901 FC (USL Championship) at Ranger Stadium at Drew University in Madison, N.J.

* If the Red Bulls U-23 squad prevails, it will hit the road against Memphis at AutoZone Park in Memphis, Tenn.

No dates times have been set for those second-round games.

2018 Lamar Hunt U.S. Open Cup Schedule
Second Round – May 14 & 15Northeast Region

Date Game (home team listed first) Time Venue
TBD Hartford Athletic (USLC) vs. New York Cosmos B (NPSL)/Black Rock FC (USLL2) winner TBD Al-Marzook Field (Univ. of Hartford); Hartford, Conn.
FC Motown (NPSL) vs. Memphis 901 FC (USLC) Ranger Stadium (Drew University); Madison, N.J.
   -or-
Memphis 901 FC (USLC) vs. New York Red Bulls U23 (USLL2) AutoZone Park; Memphis, Tenn.
Erie Commodores FC (NPSL) vs. Pittsburgh Riverhounds SC (USLC) McConnell Family Stadium (Gannon Univ.); Erie, Pa.
   -or-
Pittsburgh Riverhounds SC (USLC) vs. Dayton Dutch Lions (USLL2) Highmark Stadium; Pittsburgh, Pa.
FC Baltimore (NPSL) vs. Birmingham Legion FC (USLC) Homewood Field (Johns Hopkins Univ.); Baltimore, Md.
   -or-
Birmingham Legion FC (USLC) vs. West Chester Predators (Pa.) BBVA Compass Field; Birmingham, Ala.
Indy Eleven (USLC) vs. Lansing Ignite FC (USLL1)/AFC Ann Arbor (NPSL) winner Sellick Bowl; Indianapolis, Ind.
North Carolina FC (USLC) vs. Richmond Kickers (USLL1)/Virginia United (Va.) winner Sahlen’s Stadium at WakeMed Soccer Park; Cary, N.C.
Louisville City FC (USLC) vs. Reading United AC (USLL2)/Philadelphia Lone Star FC (NPSL) winner Lynn Stadium (Univ. of Louisville); Louisville, Ky.
Southeast Region
Date Game (home team listed first) Time Venue
TBD Greenville Triumph SC (USLL1) vs. Charleston Battery (USLC) TBD Legacy Early College Field; Greenville, S.C.
   -or-
Charleston Battery (USLC) vs. South Georgia Tormenta FC (USLL1) MUSC Health Stadium; Charleston, S.C.
Tampa Bay Rowdies (USLC) vs. Lakeland Tropics (USLL2)/The Villages SC (USLL2) winner Al Lang Stadium; St. Petersburg, Fla.
Nashville SC (USLC) vs. South Georgia Tormenta FC 2 (USLL2)/ Chattanooga Red Wolves SC (USLL1) winner Dean A. Hayes Track & Soccer Stadium (Middle Tennessee State Univ.); Murfreesboro, Tenn.
Charlotte Independence (USLC) vs. Miami FC (NPSL)/Florida Soccer Soldiers (Fla.) winner Mecklenburg County Sportsplex; Matthews, N.C.
Central Region
Date Game (home team listed first) Time Venue
TBD Des Moines Menace (USLL2) vs. Saint Louis FC (USLC) TBD Cownie Soccer Park; Des Moines, Iowa
   -or-
Saint Louis FC (USLC) vs. Duluth FC (NPSL) World Wide Technology Soccer Park; Fenton, Mo.
OKC Energy FC (USLC) vs. Little Rock Rangers (NPSL)/NTX Rayados (Texas) winner John Crain Field (Univ. of Oklahoma); Norman, Okla.
Austin Bold FC (USLC) vs. Tulsa Roughnecks (USLC) Bold Stadium; Del Valle, Texas
San Antonio FC (USLC) vs. Laredo Heat SC (NPSL)/Brazos Valley Cavalry FC (USLL2) winner Toyota Field; San Antonio, Texas
El Paso Locomotive FC (USLC) vs. Bavarian SC (Wis.)/Forward Madison FC (USLL1) winner Southwest University Ballpark; El Paso, Texas
Colorado Springs Switchbacks FC (USLC) vs. Midland-Odessa Sockers FC (NPSL)/FC Denver (Colo.) winner Weidner Field; Colorado Springs, Colo.
Phoenix Rising FC (USLC) vs. New Mexico United (USLC) Casino Arizona Field; Scottsdale, Ariz.
West Region
Date Game (home team listed first) Time Venue
TBD Academica SC (Calif.) vs. Frenso FC (USLC) TBD Academica Field; Turlock, Calif.
   -or-
El Farolito (NPSL) vs. Frenso FC (USLC) Boxer Stadium; San Francisco, Calif.
Sacramento Republic FC (USLC) vs. Reno 1868 FC (USLC) Papa Murphy’s Park; Sacramento, Calif.
Las Vegas Lights FC (USLC) vs. Cal FC (Calif.)/FC Mulhouse Portland (NPSL) winner Cashman Field; Las Vegas, Nev.
Orange County SC (USLC) vs. Orange County FC (NPSL)/FC Golden State Force (USLL2) winner Orange County Great Park – Championship Soccer Stadium; Irvine, Calif.
First Round – May 7 & 8
Northeast Region
Date Game (home team listed first) Time Venue
May 7 Richmond Kickers (USLL1) vs. Virginia United (Va.) 7 p.m. ET City Stadium; Richmond, Va.
May 7^ New York Red Bulls U23 (USLL2) vs. FC Motown (NPSL) 7 p.m. ET New York Red Bulls Training Facility; East Hanover, N.J.
May 7^ FC Baltimore (NPSL) vs. West Chester Predators (Pa.) 7:45 p.m. ET Homewood Field (Johns Hopkins Univ.); Baltimore, Md.
May 8 Erie Commodores FC (NPSL) vs. Dayton Dutch Lions (USLL2) 7 p.m. ET McConnell Family Stadium (Gannon Univ.); Erie, Pa.
May 8 Lansing Ignite FC (USLL1) vs. AFC Ann Arbor (NPSL) 7 p.m. ET Cooley Law School Stadium; Lansing, Mich.
May 8 Reading United AC (USLL2) vs. Philadelphia Lone Star FC (NPSL) 7 p.m. ET Alvernia University Stadium; Reading, Pa.
May 8* New York Cosmos B (NPSL) vs. Black Rock FC (USLL2) 7:30 p.m. ET Rocco B. Commisso Soccer Stadium (Columbia Univ.); New York, N.Y.
* Date changed 4/11
^ Time changed 4/16Southeast Region

Date Game (home team listed first) Time Venue
May 7 Lakeland Tropics (USLL2) vs. The Villages SC (USLL2) 7 p.m. ET Lake Myrtle Sports Complex; Auburndale, Fla.
May 7 South Georgia Tormenta FC 2 (USLL2) vs. Chattanooga Red Wolves SC (USLL1) 8 p.m. ET Erk Russell Park (Georgia Southern Univ.); Statesboro, Ga.
May 8 Greenville Triumph SC (USLL1) vs. South Georgia Tormenta FC (USLL1) 7 p.m. ET Legacy Early College Field; Greenville, S.C.
May 8 Miami FC (NPSL) vs. Florida Soccer Soldiers (Fla.) 7 p.m. ET Buccaneer Field (Barry Univ.); Miami Shores, Fla.
Central Region
Date Game (home team listed first) Time Venue
May 7 Bavarian SC (Wis.) vs. Forward Madison FC (USLL1) 7:30 p.m. CT Uihlein Soccer Park; Milwaukee, Wis.
May 7* Laredo Heat SC (NPSL) vs. Brazos Valley Cavalry FC (USLL2) 8:15 p.m. CT Texas A&M International Univ.; Laredo, Texas
May 8 Little Rock Rangers (NPSL) vs. NTX Rayados (Texas) 7 p.m. CT Episcopal Collegiate School; Little Rock, Ark.
May 8 Des Moines Menace (USLL2) vs. Duluth FC (NPSL) 7:30 p.m. CT Cownie Soccer Park; Des Moines, Iowa
May 8 Midland-Odessa Sockers FC (NPSL) vs. FC Denver (Colo.) 7:30 p.m. CT Grande Communications Stadium; Midland, Texas
* Date changed 4/11
West Region
Date Game (home team listed first) Time Venue
May 7 Academica SC (Calif.) vs. El Farolito (NPSL) 7:30 p.m. PT Academica Field; Turlock, Calif.
May 7 Cal FC (Calif.) vs. FC Mulhouse Portland (NPSL) 7:30 p.m. PT Calabasas High School; Calabasas, Calif.
May 7 Orange County FC (NPSL) vs. FC Golden State Force (USLL2) 7:30 p.m. PT Orange County Great Park – Championship Soccer Stadium; Irvine, Calif.

 

Third Round – May 29*
Fourth Round – June 12*
Round of 16 – June 19* (also June 18-23 if home team chooses and visiting team has at least three non-game days on each side of chosen date, with any overlap of U.S. MNT Gold Cup games on June 18 and June 22 disallowed)
Quarterfinals – July 10*
Semifinals – August 7*
Final – August 27 or 28