Three New York teams won their first round qualifying games of the 2018 Lamar Hunt/U.S. Open Cup Sunday by 2-1 scores Sunday.

Three-time Open Cup champions New York Pancyprian Freedoms moved on after a tense win against Connecticut’s Newtown Pride at Belson Stadium on the campus of St. John’s University in Queens.

National Amateur Cup champions Lansdowne Bhoys, in their distinctive green-and-white hoops, were made to work for it against Jackson Lions in a 2-1 win at the Jackson Justice Complex in Jackson, N.J.

And the Rochester River Dogz edged the Tartan Devils (Pa.) at Rooney Field at Dusquene University in Pittsburgh, Pa.

 

 

2018 Lamar Hunt U.S. Open Cup Open Division Local Qualifying First Round

Northeast Region

Date Game (home team listed first) Result Venue
None Carpathia FC (Mich.) vs. Ann Arbor FC (Mich.) 0-1 (forfeit) None (Carpathia FC withdrew Sept. 12)
None Santa Fe Wanderers KC (Kan.) vs. Stegman’s Soccer Club (Minn.) 0-1 (forfeit) None (Santa Fe Wanders KC withdrew Sept. 19)
None Aurora Borealis Soccer Club (Ill.) vs. United Serbian Soccer Club (Wis.) 1-0 (forfeit) None (United Serbian Soccer Club withdrew Sept. 23)
Sept. 23 Unations FC (Mass.) vs. Safira FC (Mass.) 1-5 Burncoat High School; Worcester, Mass.
Sept. 23 Kendall Wanderers (Mass.) vs. Boston Siege FC (Mass.) 5-2 Danehy Park; Cambridge, Mass.
Sept. 23 Lynn United (Mass.) vs. GPS Omens (Mass.) 3-8 Manning Stadium; Lynn, Mass.
Sept. 23 Southie FC (Mass.) vs. Mass United FC (Mass.) 3-3, 3-3 AET (3-4 PKs) Medford High School; Medford, Mass.
Sept. 23 Salone FC (Pa.) vs. Junior Lone Star U23s (Pa.) 1-3 West Chester United Turf Field; West Chester, Pa.
Sept. 23 West Chester United (Pa.) vs. Junior Lone Star FC (Pa.) 4-2 West Chester United Turf Field; West Chester, Pa.
Sept. 24 New York Pancyprian Freedoms (N.Y.) vs. Newtown Pride FC (Conn.) 2-1 Belson Stadium (St. John’s Univ.); Jamaica, N.Y.
Sept. 24 NLS Graduates (Md.) vs. Izee Auto FC (Md.) 1-1, 1-3 AET Banner Field at Latrobe Park; Baltimore, Md.
Sept. 24 Christos FC (Md.) vs. Aegean Hawks FC (Md.) 3-0 Troy Park – Field 4; Elkridge, Md.
Sept. 24 Phoenix Soccer Club (Pa.) vs. Upper Darby FC (Pa.) 3-0 Phoenix Sports Club; Trevose, Pa.
Sept. 24 Vereinigung Erzgebirge (Pa.) vs. United German Hungarians (Pa.) 1-1, 1-2 AET Vereinigung Erzgebirge Clubhouse; Warminster, Pa.
Sept. 24 Tartan Devils Oak Avalon (Pa.) vs. Rochester River Dogz (N.Y.) 1-2 Rooney Field (Duquesne Univ.); Pittsburgh, Pa.
Sept. 24 Jackson Lions FC (N.J.) vs. Lansdowne Bhoys FC (N.Y.) 1-2 Jackson Justice Complex; Jackson, N.J.

Southeast Region

Date Game (home team listed first) Result Venue
Sept. 23 Majestic Soccer Club (Ga.) vs. Lowcountry United (S.C.) 2-0 Atlanta United Training Ground; Marietta, Ga.
Sept. 23 Central Texas Lobos (Texas) vs. NTX Rayados (Texas) 0-2 Gregg-Clarke Park; Kyle, Texas
Sept. 23 Austin Real Cuauhtemoc (Texas) vs. Celtic Cowboys Premier (Texas) 2-3 McMasters Athletic Complex; Georgetown, Texas
Sept. 23 Hurricane FC (Fla.) vs. Boca Raton Football Club (Fla.) 3-4 Seacrest Soccer Complex – Field 1; Delray Beach, Fla.
None Miami Wolves FC (Fla.) vs. Miami Nacional SC (Fla.) 0-1 (forfeit) None (Miami Wolves FC withdrew Sept. 24)
Sept. 24 FC Ginga (Fla.) vs. Red Force FC (Fla.) 1-8 Barry University; Miami Shores, Fla.
Sept. 24 South Florida FC (Fla.) vs. Miami United FC U23 (Fla.) 3-1 Brian Piccolo Park; Cooper City, Fla.
Sept. 24 Orlando Storm (Fla.) vs. InterUnited AC (Fla.) 0-0 AET (4-3 PKs) UCF Soccer & Track Complex; Orlando, Fla.
Sept. 24 Gaffa FC (Miss.) vs. Motagua New Orleans (La.) 1-4 Freedom Ridge Stadium; Ridgeland, Miss.
Sept. 24 Leu Blacks FC (Fla.) vs. FC Kendall (Fla.) 0-11 Amelia Earhart Park Field 5; Hialeah, Fla.

First Round Bye: Cajun Soccer Club (La.), Nashville United (Tenn.)

Mountain Region

Date Game (home team listed first) Result Venue
Sept. 23 Gam United FC (Colo.) vs. FC Denver (Colo.) 0-3 Aurora Public Schools Stadium; Aurora, Colo.
Sept. 23 Azteca FC (Colo.) vs. Denver Metro FC (Colo.) 2-0 Aurora Public Schools Stadium; Aurora, Colo.
Sept. 23 Chiapas FC (Ariz.) vs. Inter EmpireWorks FC (Ariz.) 0-9 Desert West Sports Complex – Field 1; Phoenix, Ariz.
Sept. 23 Ojuelos Jalisco (Ariz.) vs. ALLSTARS SC (Ariz.) 4-0 Desert West Sports Complex – Synthetic Field; Phoenix, Ariz.
Sept. 24 FC Boulder (Colo.) vs. Harpos FC (Colo.) 2-2, 2-2 AET (5-6 PKs) Fairview High School; Boulder, Colo.
Sept. 24 Indios Denver FC (Colo.) vs. FC Union Jerez (Colo.) 6-2 Englewood High School Stadium; Englewood, Colo.
Sept. 24 Colorado Springs FC (Colo.) vs. Colorado Rovers (Colo.) 2-0 Grace Center for Athletics; Colorado Springs, Colo.
Sept. 24 Colorado Rush (Colo.) vs. Club El Azul (Colo.) 1-1, 2-1 AET Shea Stadium; Highlands Ranch, Colo.
Sept. 24 Fort Collins United (Colo.) vs. FC Greeley (Colo.) 5-1 Loveland Sports Park; Loveland, Colo.

First Round Bye: Galati FC (Ariz.), Sporting AZ FC (Ariz.)

Pacific Region

Date Game (home team listed first) Result Venue
None Valley United SC (Calif.) vs. Los Angeles SC (Calif.) 1-0 (forfeit) None (Los Angeles SC withdrew Sept. 22)
Sept. 23 Davis Legacy SC (Calif.) vs. Western Nevada Futbol Club (Nev.) 2-0 Davis Legacy Soccer Complex; Davis, Calif.
Sept. 23 Academica Soccer Club (Calif.) vs. Oakland Pamperos (Calif.) 1-0 Academica Fields; Turlock, Calif.
Sept. 23 Dynamos FC (Calif.) vs. El Farolito (Calif.) 0-3 Dougherty Valley High School; San Ramon, Calif.
Sept. 23 Las Vegas Mobsters FC (Nev.) vs. Pacific Side FC (Calif.) 3-2 Kellogg-Zaher Soccer Complex; Las Vegas, Nev.
Sept. 23 Santa Ana Winds FC (Calif.) vs. Outbreak FC (Calif.) 5-2 Lake Forest Sports Park; Lake Forest, Calif.
Sept. 23 IPS/Marathon Taverna (Ore.) vs. Boise FC Cutthroats (Idaho) 2-2, 3-2 AET Rob Strasser Memorial Field; Portland, Ore.
Sept. 23 Bell Gardens FC (Calif.) vs. La Máquina FC (Calif.) 0-5 John Anson Ford Park; Bell Gardens, Calif.
Sept. 23 Real San Jose (Calif.) vs. Cal Victory FC (Calif.) 2-3 PAL Stadium; San Jose, Calif.
Sept. 23 Vanquish FC (Calif.) vs. C.F. Cachorros USA (Calif.) 2-2, 3-2 AET Great Park, Main Stadium; Irvine, Calif.
Sept. 24 UFA Hawks L.A. (Calif.) vs. Santa Clarita Storm (Calif.) 0-5 Los Angeles City College; Los Angeles, Calif.
Sept. 24 Buena Park FC (Calif.) vs. Newport FC (Calif.) 3-0 John F. Kennedy High School; La Palma, Calif.
Sept. 24 SFV Scorpions (Calif.) vs. AC Brea Steaua United (Calif.) 3-1 Alemany High School; Mission Hills, Calif.
Sept. 24 Newcastle United FC (Calif.) vs. Del Rey City SC (Calif.) 13-0 SilverLakes Sports Complex; Norco, Calif.
Sept. 24 Strikers FC South Coast (Calif.) vs. Chula Vista FC (Calif.) 1-5 Lake Forest Sports Park; Lake Forest, Calif.
Sept. 24 L.A. Wolves FC (Calif.) vs. Real Sociedad Royals (Calif.) 6-1 John Anson Ford Park; Bell Gardens, Calif.
Sept. 24 San Pedro Monsters FC (Calif.) vs. Fontana International SC (Calif.) 4-0 Banning H.S. Soccer Stadium; Wilmington, Calif.

Second Qualifying Round: Oct. 21-22
Third Qualifying Round: Nov. 18-19