Four area teams will be in action in the first round of the Lamar Hunt/U.S. Open Cup Wednesday, May 10.

Those are Ocean City Nor’easters, Clarkstown SC Eagles, New Jersey Copa FC and FC Motown.

Here are the match-ups (home team listed first)

* Ocean City Nor’easters (PDL) vs. Junior Lone Star FC (Pa.), Carey Stadium; Ocean City, N.J., 7:30 p.m.

* Reading United AC (PDL) vs. Clarkstown SC Eagles (NPSL), Exeter Township Senior High School; Reading, Pa., 7:30 p.m.

* New Jersey Copa FC (NPSL) vs. FC Motown (N.J.), Saint John Vianney High School; Holmdel, N.J., 7 p.m.

The second round is set for Wednesday, May 17.

If Ocean City emerges victorious, it will meet the Harrisburg City Islanders at Carey Stadium in Ocean City, N.J. May 17 at 7:30 p.m.

If Clarkstown prevails, it will visit the Cosmos at Rocco B. Commisso Stadium in Manhattan May 17 at 7 p.m.

The winner of the NJ Copa FC-FC Motown match will meet the Rochester Rhinos at Capelli Sport Stadium, Rochester, N.Y. May 17 at 7 p.m.

 

2017 LAMAR HUNT U.S. OPEN CUP SCHEDULE

First Round

Date Game Time Venue
May 9 Red Force FC (Fla.) vs. South Florida Surf (PDL) 8:30 p.m. ET Tropical Park; Miami, Fla.
May 10 Fredericksburg FC (NPSL) vs. Christos FC (Md.) 5 p.m. ET Univ. of Mary Washington Battleground Stadium; Fredericksburg, Va.
May 10 Atlanta Silverbacks (NPSL) vs. SC United Bantams (PDL) 5 p.m. ET Atlanta Silverbacks Park; Atlanta, Ga.
May 10 El Farolito (Calif.) vs. Burlingame Dragons FC (PDL) 3 p.m. PT Boxer Stadium; San Francisco, Calif.
May 10 GPS Portland Phoenix (PDL) vs. GPS Omens (Mass.) 7 p.m. ET Memorial Field; Portland, Maine
May 10 Western Mass Pioneers (PDL) vs. Boston City FC (NPSL) 7 p.m. ET Lusitano Stadium; Ludlow, Mass.
May 10 New Jersey Copa FC (NPSL) vs. FC Motown (N.J.) 7 p.m. ET Saint John Vianney High School; Holmdel, N.J.
May 10 Charlotte Eagles (PDL) vs. Chattanooga FC (NPSL) 7 p.m. ET Charlotte Christian School; Charlotte, N.C.
May 10 Carolina Dynamo (PDL) vs. Legacy 76 (NPSL) 7 p.m. ET Macpherson Stadium; Greensboro, N.C.
May 10 Miami United FC (NPSL) vs. Boca Raton Football Club (Fla.) 7 p.m. ET Ted Hendricks Stadium; Hialeah, Fla.
May 10 Jacksonville Armada U-23 (NPSL) vs. The Villages SC (PDL) 7 p.m. ET Patton Park; Jacksonville, Fla.
May 10 Ocean City Nor’easters (PDL) vs. Junior Lone Star FC (Pa.) 7:30 p.m. ET Carey Stadium; Ocean City, N.J.
May 10 Reading United AC (PDL) vs. Clarkstown SC Eagles (NPSL) 7:30 p.m. ET Exeter Township Senior High School; Reading, Pa.
May 10 Michigan Bucks (PDL) vs. AFC Ann Arbor (NPSL) 7:30 p.m. ET Ultimate Soccer Arenas; Pontiac, Mich.
May 10 Derby City Rovers (PDL) vs. Tartan Devils Oak Avalon (Pa.) 7:30 p.m. ET Woehrle Athletic Complex; Jeffersonville, Ind.
May 10 Chicago FC United (PDL) vs. Grand Rapids FC (NPSL) 7 p.m. CT Martin Stadium (Northwestern Univ.); Evanston, Ill.
May 10 Dutch Lions FC (NPSL) vs. NTX Rayados (Texas) 7 p.m. CT Dutch Lions FC Soccer Facility; Conroe, Texas
May 10 FC Wichita (NPSL) vs. Azteca FC (Colo.) 7 p.m. CT Stryker Soccer Compex; Wichita, Kan.
May 10 Des Moines Menace (PDL) vs. AFC Cleveland (NPSL) 7:30 p.m. CT Valley Stadium; West Des Moines, Iowa
May 10 Tulsa Athletic (NPSL) vs. Oklahoma City Energy U23 (PDL) 7:30 p.m. CT Hurricane Soccer & Track Stadium; Tulsa, Okla.
May 10 Sonoma County Sol (NPSL) vs. Anahuac FC (Nev.) 7 p.m. PT Casa Grande High School; Petaluma, Calif.
May 10 Albion SC Pros (NPSL) vs. Chula Vista FC (Calif.) 7 p.m. PT Mission Bay High School; San Diego, Calif.
May 10 FC Golden State Force (PDL) vs. Outbreak FC (Calif.) 7 p.m. PT Citrus College; Glendora, Calif.
May 10 Fresno Fuego (PDL) vs. La Máquina FC (Calif.) 7 p.m. PT Chukchansi Park; Fresno, Calif.
May 10 Ventura County Fusion (PDL) vs. Moreno Valley Fútbol Club (Calif.) 7 p.m. PT Ventura College Sportsplex; Ventura, Calif.
May 10 FC Tucson (PDL) vs. Colorado Rush (Colo.) 7:30 p.m. MST Kino North Stadium; Tucson, Ariz.
May 10 OSA FC (NPSL) vs. Sounders FC U-23 (PDL) 7:30 p.m. PT Seattle High School Memorial Stadium; Seattle, Wash.
May 10 L.A. Wolves FC (Calif.) vs. San Diego Zest (PDL) 7:30 p.m. PT Bell Gardens John Anson Ford Park; Bell Gardens, Calif.

Second Round

Date Game Time Venue
May 16 Red Force FC (Fla.) vs. Miami FC (NASL) 8:30 p.m. ET Tropical Park; Miami, Fla.
-or-
May 17 South Florida Surf (PDL) vs. Miami FC (NASL) TBD Home Team TBD
May 17 Fredericksburg FC (NPSL) vs. Richmond Kickers (USL) 5 p.m. ET Univ. of Mary Washington Battleground Stadium; Fredericksburg, Va.
-or-
May 17 Richmond Kickers (USL) vs. Christos FC (Md.) 7 p.m. ET City Stadium; Richmond, Va.
May 17 Atlanta Silverbacks (NPSL) vs. Charleston Battery (USL) 5 p.m. ET Atlanta Silverbacks Park; Atlanta, Ga.
-or-
May 17 Charleston Battery (USL) vs. SC United Bantams (PDL) 7 p.m. ET MUSC Health Stadium; Charleston, S.C.
May 17 Rochester Rhinos (USL) vs. FC Motown (N.J.)/New Jersey Copa FC (NPSL) winner 7 p.m. ET Capelli Sport Stadium; Rochester, N.Y.
May 17 Boston City FC (NPSL) vs. GPS Omens (Mass.)/GPS Portland Phoenix (PDL) winner 7 p.m. ET Brother Gilbert Stadium; Malden, Mass.
-or-
May 17 Western Mass Pioneers (PDL) vs. GPS Omens (Mass.)/GPS Portland Phoenix (PDL) winner 7 p.m. ET Lusitano Stadium; Ludlow, Mass.
May 17 Miami United FC (NPSL) vs. Jacksonville Armada (NASL) 7 p.m. ET Ted Hendricks Stadium; Hialeah, Fla.
-or-
May 17 Jacksonville Armada (NASL) vs. Boca Raton Football Club (Fla.) 7 p.m. ET Southern Oak Stadium (Jacksonville Univ.); Jacksonville, Fla.
May 17 Carolina Dynamo (PDL) vs. North Carolina FC (NASL) 7 p.m. ET Macpherson Stadium; Greensboro, N.C.
-or-
May 17 Legacy 76 (NPSL) vs. North Carolina FC (NASL) 7 p.m. ET Wanner Stadium; Williamsburg, Va.
May 17 Charlotte Eagles (PDL) vs. Charlotte Independence (USL) 7 p.m. ET Charlotte Christian School; Charlotte, N.C.
-or-
May 17 Chattanooga FC (NPSL) vs. Charlotte Independence (USL) 7:30 p.m. ET Finley Stadium; Chattanooga, Tenn.
May 17 AFC Ann Arbor (NPSL) vs. Indy Eleven (NASL) 7 p.m. ET Scicluna Field (Eastern Michigan Univ.); Ypsilanti, Mich.
-or-
May 17 Michigan Bucks (PDL) vs. Indy Eleven (NASL) 7:30 p.m. ET Ultimate Soccer Arenas; Pontiac, Mich.
May 17 Tartan Devils Oak Avalon (Pa.) vs. Louisville City FC (USL) 7 p.m. ET Rooney Field; Pittsburgh, Pa.
-or-
May 17 Louisville City FC (USL) vs. Derby City Rovers (PDL) 7:30 p.m. ET Woehrle Athletic Complex; Jeffersonville, Ind.
May 17 New York Cosmos (NASL) vs. Clarkstown SC Eagles (NPSL) 7 p.m. ET Rocco B. Commisso Stadium; New York, N.Y.
-or-
May 17 Reading United AC (PDL) vs. New York Cosmos (NASL) 7:30 p.m. ET Exeter Township Senior High School; Reading, Pa.
May 17 FC Cincinnati (USL) vs. AFC Cleveland (NPSL) 7 p.m. ET Nippert Stadium (Univ. of Cincinnati); Cincinnati, Ohio
-or-
May 17 Des Moines Menace (PDL) vs. FC Cincinnati (USL) 7:30 p.m. CT Valley Stadium; West Des Moines, Iowa
May 17 Tampa Bay Rowdies (USL) vs. The Villages SC (PDL)/Jacksonville Armada U-23 (NPSL) winner 7:30 p.m. ET Al Lang Stadium; St. Petersburg, Fla.
May 17 Ocean City Nor’easters (PDL) vs. Harrisburg City Islanders (USL) 7:30 p.m. ET Carey Stadium; Ocean City, N.J.
-or-
May 17 Junior Lone Star FC (Pa.) vs. Harrisburg City Islanders (USL) TBD Home Team TBD
May 17 Grand Rapids FC (NPSL) vs. Pittsburgh Riverhounds (USL) 7:30 p.m. ET Pat Patterson Field (Crestwood Middle School); Kentwood, Mich.
-or-
May 17 Chicago FC United (PDL) vs. Pittsburgh Riverhounds (USL) 7 p.m. CT Martin Stadium (Northwestern Univ.); Evanston, Ill.
May 17 FC Wichita (NPSL) vs. Saint Louis FC (USL) 7 p.m. CT Stryker Soccer Compex; Wichita, Kan.
-or-
May 17 Saint Louis FC (USL) vs. Azteca FC (Colo.) 7 p.m. CT WWT Soccer Park; Fenton, Mo.
May 17 Dutch Lions FC (NPSL) vs. San Antonio FC (USL) 7 p.m. CT Dutch Lions FC Soccer Facility; Conroe, Texas
-or-
May 17 San Antonio FC (USL) vs. NTX Rayados (Texas) 7:30 p.m. CT Toyota Field; San Antonio, Texas
May 17 Tulsa Roughnecks FC (USL) vs. Oklahoma City Energy U23 (PDL) 7 p.m. CT Hurricane Soccer & Track Stadium; Tulsa, Okla.
-or-
May 17 Tulsa Athletic (NPSL) vs. Tulsa Roughnecks FC (USL) 7:30 p.m. CT Hurricane Soccer & Track Stadium; Tulsa, Okla.
May 17 OKC Energy FC (USL) vs. Moreno Valley Fútbol Club (Calif.) 7 p.m. CT Taft Stadium; Oklahoma City, Okla.
-or-
May 17 Ventura County Fusion (PDL) vs. OKC Energy FC (USL) 7 p.m. PT Ventura College Sportsplex; Ventura, Calif.
May 17 Colorado Springs Switchbacks FC (USL) vs. Colorado Rush (Colo.)/FC Tucson (PDL) winner 6 p.m. MT Weidner Field; Colorado Springs, Colo.
May 17 Fresno Fuego (PDL) vs. Phoenix Rising FC (USL) 7 p.m. PT Fresno State Soccer & Lacrosse Stadium; Fresno, Calif.
-or-
May 17 La Máquina FC (Calif.) vs. Phoenix Rising FC (USL) 7 p.m. PT Santa Ana Stadium; Santa Ana, Calif.
May 17 FC Golden State Force (PDL) vs. Orange County FC (USL) 7 p.m. PT Citrus College; Glendora, Calif.
-or-
May 17 Outbreak FC (Calif.) vs. Orange County FC (USL) 7 p.m. PT Long Beach State Univ.; Long Beach, Calif.
May 17 Albion SC Pros (NPSL) vs. San Diego Zest (PDL) 7 p.m. PT Mission Bay High School; San Diego, Calif.
-or-
May 17 Chula Vista FC (Calif.) vs. San Diego Zest (PDL) 7 p.m. PT Eastlake High School; Chula Vista, Calif.
-or-
May 17 L.A. Wolves FC (Calif.) vs. Chula Vista FC (Calif.)/Albion SC Pros (NPSL) winner 7:30 p.m. PT Bell Gardens John Anson Ford Park; Bell Gardens, Calif.
May 17 Sacramento Republic FC (USL) vs. Anahuac FC (Nev.)/Sonoma County Sol (NPSL) winner 7:30 p.m. PT Papa Murphy’s Park; Sacramento, Calif.
May 17 San Francisco Deltas (NASL) vs. Burlingame Dragons FC (PDL)/El Farolito (Calif.) winner 7:30 p.m. PT Stanford University; Stanford, Calif.
May 17 OSA FC (NPSL) vs. Reno 1868 FC (USL) 7:30 p.m. PT Starfire Sports Complex; Tukwila, Wash.
-or-
May 17 Sounders FC U-23 (PDL) vs. Reno 1868 FC (USL) 7:30 p.m. PT Sunset Stadium (Sumner H.S.); Sumner, Wash.

First Round        May 9-10 (PDL, NPSL, Open Division clubs enter)
Second Round    May 16-17 (NASL and USL clubs enter)
Third Round       May 31 (Winners of 26 Second Round games play each other)
Fourth Round     June 14* (Major League Soccer clubs enter)
Round of 16       June 28* (matches determined by Round of 16 Draw on June 15)
Quarterfinals      July 11 (window of July 7-16 available for consideration)
Semifinals         Aug. 9*
Final                 Sept. 20

* Games in this round may be moved up a day

2017 Lamar Hunt U.S. Open Cup Participating Teams

Division I and II Professional Teams Eligible to Participate (43 total):

Division I (19 teams, entering in the Fourth Round) – Major League Soccer: Atlanta United FC, Chicago Fire, Colorado Rapids, Columbus Crew SC, D.C. United, FC Dallas, Houston Dynamo, LA Galaxy, Minnesota United FC, New England Revolution, New York City FC, New York Red Bulls, Orlando City SC, Philadelphia Union, Portland Timbers, Real Salt Lake, San Jose Earthquakes, Seattle Sounders FC, Sporting Kansas City

Division II (24 teams, entering in the Second Round) – North American Soccer League (6): Indy Eleven, Jacksonville Armada, Miami FC, New York Cosmos, North Carolina FC (formerly Carolina RailHawks), San Francisco Deltas; United Soccer League (18 teams): Charleston Battery, Charlotte Independence, Colorado Springs Switchbacks FC, FC Cincinnati, Harrisburg City Islanders, Louisville City FC, OKC Energy FC, Orange County SC (formerly Orange County Blues), Phoenix Rising FC (formerly Arizona United), Pittsburgh Riverhounds, Reno 1868 FC, Richmond Kickers, Rochester Rhinos, Sacramento Republic FC, Saint Louis FC, San Antonio FC, Tampa Bay Rowdies, Tulsa Roughnecks FC

Open Division Teams (56 total, entering in the First Round):

Local Qualifiers (17 teams, listed alphabetically by state): California (6): Chula Vista FC, El Farolito, La Máquina*, LA Wolves FC*, Moreno Valley Fútbol Club, Outbreak FC*; Colorado (2): Azteca FC, Colorado Rush; Florida (2): Boca Raton Football Club*, Red Force FC; Maryland (1): Christos FC; Massachusetts (1): GPS Omens; Nevada (1): Anahuac FC; New Jersey (1): FC Motown; Pennsylvania (2): Junior Lone Star FC, Tartan Devils Oak Avalon; Texas (1): NTX Rayados

Premier Development League (21 teams): Division Winners: Charlotte Eagles* (N.C.), Des Moines Menace* (Iowa), FC Tucson* (Ariz.), Fresno Fuego (Calif.), GPS Portland Phoenix* (Maine), Michigan Bucks*, OKC Energy U23 (Okla.), Reading United AC* (Pa.), The Villages SC* (Fla.); At-Large Berths: Burlingame Dragons* (Calif.), Carolina Dynamo (N.C.), Chicago FC United (formerly Chicago Fire U-23), Derby City Rovers (Ky.), FC Golden State Force (Calif.), Ocean City Nor’easters (N.J.), San Diego Zest (Calif.), SC United Bantams (S.C.), Sounders FC U-23* (Wash.), South Florida Surf, Ventura County Fusion* (Calif.), Western Mass Pioneers. The PDL is a nationwide league affiliated with the U.S. Adult Soccer Association and opted to use 2016 league results to determine its qualifiers for the 2017 Open Cup.

National Premier Soccer League (18 teams): Qualified via 2016 NPSL playoffs: AFC Cleveland* (Ohio), Albion SC Pros (Calif.), Chattanooga FC* (Tenn.), Clarkstown SC Eagles* (N.Y.), Grand Rapids FC (Mich.), Miami United FC (Fla.), New Jersey Copa FC (N.J.), Sonoma County Sol (Calif.); At-Large Berths: AFC Ann Arbor (Mich.), Atlanta Silverbacks*, Boston City FC (Mass.), Dutch Lions FC (Texas), FC Wichita* (Kan.), Fredericksburg FC* (Va.), Jacksonville Armada U-23 (Fla.), Legacy 76 (Va.), OSA FC (Wash.) Tulsa Athletic (Okla). The NPSL is a nationwide league affiliated with the U.S. Adult Soccer Association and opted to use 2016 league results to determine its qualifiers for the 2017 Open Cup.

* Participated in 2016 Lamar Hunt U.S. Open Cup